ПЕДАГОГІЧНІ ПІДХОДИ ДО ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ У СТУДЕНТІВ КЛАСИЧНИХ УНІВЕРСИТЕТІВ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2413-2039.12/44.10Ключові слова:
життєва компетентність, класичний університет, педагогічні умови, педагогічні принципи.Анотація
Анотація. Стаття присвячена питанню формування життєво компетентної особистості майбутнього вчителя в освітньому середовищі класичного університету. Актуалізуються деякі особливості системи підготовки педагогічних кадрів в умовах класичного університету, які зумовлюють пошук практико орієнтовних тактик та дієвих механізмів для ефективної реалізації професійної підготовки майбутніх фахівців освітянської ниви. Встановлено, що в класичних університетах наголос робиться не тільки на прищепленні ґрунтовних знань, але й на розвитку у студентів творчого мислення, навичок дослідницької роботи, самостійного, нешаблонного підходу до вирішення практичних завдань, прищеплюється потреба в постійному поповненні знань, подальшій самоосвіті, що суттєво впливає на формування життєвої компетентності студентів. Встановлено, що під час навчання в класичному університеті необхідно робити акцент на двох основних блоках компетентностей, що сприяють формуванню життєвої компетентності особистості: особистісно-центрованих (фізична, когнітивна, емоційно-вольова та духовна компетентність та пов’язані з ними здатності особистості) та суспільно- центрованих (визначають успішність життєдіяльності особистості в економічній, соціальній, родинно-побутовій, політичній, культурній сферах діяльності) компетентностях. Розглядаються основні положення особистісно-діяльнісного, аксіологічного та компетентнісного підходів як теоретичне підґрунтя визначення педагогічних умов формування життєвої компетентності. Розкриваються та аналізуються складники педагогічні принципи основних підходів у процесі професійної підготовки майбутніх освітян. Визначається, що реалізація базових принципів особистісно-діяльнісного, аксіологічного та компетентнісного підходів у навчально-виховному процесі забезпечує формування ціннісних орієнтирів особистості, розвиток її духовних, моральних і творчих основ, вирішення складних питань в усіх сферах життєдіяльності, успішність виконання життєвих і соціальних ролей, саморозвиток і самореалізацію, що є складниками поняття життєвої компетентності особистості.
Посилання
1. Вишневський О. Теоретичні основи сучасної української педагогіки. Дрогобич : Коло, 2003. 143 с.
2. Єрмаков І. Життєва компетентність особистості: від теорій до практики : науково-методичний посібник . Запоріжжя : Центріон, 2005. 640 с.
3. Кремень В.Г. Освіта і наука в Україні – інноваційні аспекти. Стратегія. Реалізація. Результати. Київ : Грамота, 2005. 448 с.
4. Ларіна Н.Б. Інноваційні моделі підвищення кваліфікації управлінських кадрів : навч.-метод. матеріали. Київ : НАДУ, 2013. 52 с.
5. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання : навч. посіб. Харків : ОВС, 2002. 400 с.
6. Мехрабов А.О. Особенности применения компетентностной модели в образовании. Научные труды Института проблем образования Азербайджана. 2009. Вып. 2. С. 3–7.
7. Рогова О.Г. Аксіологічний аспект гуманітарної парадигми освіти. Грані. 2010. № 4(72). С. 56–59.
8. Сластенин В.А., Чижакова Г.И. Введение в педагогическую аксиологию : учебное пособие для студентов педагогических вузов. Москва : Академия, 2003. 192 с.
9. Фуллан М. Сили змін: вимірювання глибини освітніх реформ. Львів : Літопис, 2000. 110 с.