ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ В ЗАКЛАДАХ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2413-2039.12/44.4Ключові слова:
позашкільна освіта, заклади позашкільної освіти, дистанційне навчання, вихованці закладів позашкільної освітиАнотація
У статті розглянуті та окреслені характеристики основних форм дистанційного навчання, що є інновацією не тільки для позашкільної освіти, а й для всієї освітньої систе- ми країни. Вперше вчителі, вихователі, викладачі, педагогічні працівники змушені були за короткий час кардинально змінити форми та методи навчання і перейти на неадаптоване в сучасному освітньому процесі дистанційне навчання. Карантин змусив нас, освітян, в тому числі педагогів-позашкільників, працювати зі своїми гуртківцями у віддаленому доступі. І хоча на певний час оселилася тиша у навчальних кабінетах, лабораторіях, майстернях, карантин спонукає педагогів закладів позашкільної освіти до креативного пошуку активних форм спілкування з гуртківцями через мережу Інтернет, розвитку їх творчих здібностей та життєвих компетентностей. У статті надані поради щодо організації дистанційного навчання в закладах позашкільної освіти. У практику роботи педагогів увійшли проведення гру- пових та індивідуальних онлайн-занять, майстер-класів, консультацій, хвилинок спілкування, відеопрезентацій, онлайн-виставок, фотозвітів та інше. Автор пропонує інструментарій дистанційного навчання на час карантинного періоду та різні дистанційні форми проведення занять у гуртку. Керівники гуртків тримають зв’язок із вихованцями та їх батьками через електронну пошту, телефонний зв’язок, Facebook, Messenger, Viber, Skype Instagram. Ситуація, яка виникла в країні, стала найбільшим та найскладнішим викликом для всієї освітянської спільноти та системи освіти України загалом за роки незалежності, дистанційне навчання стало вимушеним експериментом, який має стати поштовхом до аналізу, висновків, швидко- го прийняття рішень для організації освітнього процесу в будь-яких умовах.
Посилання
Биков В.Ю. Дистанційна освіта – перспективний шлях до розвитку професійної освіти. Педагогічна газета. 2001. № 1. С. 2.
Дистанційна освіта в сучасній освітній діяльності. Освітній портал. URL: http://www.osvita.org.ua/articles/30.html.
Дистанційна освіта: плюси та мінуси. Освіта.ua. 06.02.2008. URL: https://ru.osvita.ua/vnz/reports/adv/46958/.
Концепція розвитку дистанційної освіти в Україні. Київ, 2000. 8 с.
Положення про дистанційне навчання: затверджено наказом Міністерства освіти і науки України № 40 від 21.01.2004 р. URL: http://ldo.lnpu.edu.ua/file.php/1/diff_docs/pol_dist_ob.htm.
Про Національну доктрину розвитку освіти : Указ Президента України від 17 квітня 2002 р. № 347/2002. URL: http://zakon.rada.gov.ua.
Про Національною програмою інформатизації : Закон України від 4 лютого 1998 р. № 74/98-ВР. Відомості Верховної Ради України (ВВР). URL: http://zakon.rada.gov.ua.
Про освіту : Закон України від 5 вересня 2017 р. № 2145-VIII. Відомості Верховної Ради (ВВР). 2017. № 38-39, ст. 380. URL: http://zakon.rada.gov.ua.
Про позашкільну освіту : Закон України від 22 червня 2000 р. № 1841-III. Відомості Верховної Ради України (ВВР). URL: http://mon.gov.ua›tag›pozashkil.