ПРОФЕСІЙНИЙ РОЗВИТОК ПЕРСОНАЛУ У КОНТЕКСТІ КОРПОРАТИВНОГО НАВЧАННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24919/2413-2039.19/51.2

Ключові слова:

корпоративне навчання, персонал, професійний розвиток, принципи корпоративного навчання, корпоративна освітня програма

Анотація

У статті представлено аналіз особливості професійного розвитку персоналу в умовах корпоративної освіти. Обґрунтовано потребу удосконалення системи корпоративного навчання, як основи для підвищення ефективності та якості професійного розвитку персоналу. Проаналізовано вітчизняну (О. Баніт, А. Волковська, О. Кир’янова, Г. Носуліч та ін.) та зарубіжну (А. Cahir-O’Donnell, T. N. Garavan, Е. Hicks, С. Hogan D. McGregor, Р. Senge та ін.) науково-педагогічну літературу, присвячену дослідженню сутності та змісту поняття «корпоративне навчання» у широкому та вузькому значеннях, наведено відповідні приклади. Окреслено ключові принципи корпоративної культури «організації, що навчається» (системного мислення, загального бачення, командного навчання, особистої майстерності, когнітивних моделей). Означено, що корпоративне навчання реалізовує цілу низку функцій, що представлені трьома рівнями – суб’єкти корпоративного навчання; організації, для яких корпоративне навчання є інструментом організаційних змін та інновацій; суспільство. Визначено поняття «корпоративне навчання» як організованого в інтересах організації та її співробітників процесу взаємодії тих хто навчає і тих хто навчається, що здійснюється як в середині організації, так і поза нею, спрямованого на вирішення навчальних завдань і забезпечення професійного розвитку персоналу. Розглянуто сутнісні характеристики корпоративного навчання, підкреслено роль особистісного потенціалу персоналу в корпоративному навчанні. При цьому увагу звернено на розгляд факторів, що визначають можливості підвищення якості професійного розвитку персоналу в системі корпоративного навчання. Розглянуто низку завдань, що стоять перед корпоративним навчанням в контексті посилення ефективності професійного розвитку персоналу. Зроблено висновок про те, що сьогодні серед науковців відсутнє єдине бачення сутності поняття «корпоративне навчання», що трактується авторами як засіб досягнення місії організації, підвищення її конкурентоспроможності; найвищий ступінь впровадження принципу професійного розвитку персоналу полягає в переході до «організації, що навчається», в межах якої впроваджується культура навчання, що задіює потенціал розвитку співробітників і виступає конкурентною перевагою компанії. Підкреслено, що призначення корпоративного навчання полягає у підвищенні професійного рівня персоналу з метою збільшення його вкладу у досягнення максимальної ефективності діяльності організації.

Посилання

Баніт О. Корпоративне навчання як інноваційна технологія у системі внутрішньо-фірмової підготовки персоналу. Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи. 2014. № 1. С. 94–98.

Кир’янова О. В., Волковська А. І. Сучасні підходи до організації корпоративного навчання в Україні. Соціально-трудові відносини: теорія та практика. 2017. № 1. С. 174–181.

Носуліч Г. Корпоративна освіта – підходи до визначення терміну. Молодь і ринок. 2018. № 6(161). С. 154–159.

Garavan T. N., Hogan C., Cahir-O’Donnell A. Making Training & Development Work: A “Best Practice” Guide. Oak Tree Press, 2012. URL: https://www.scribd.com/book/226427281/Making-Training-Development-Work-A-Best-Practice-Guide

Hicks E., Bagg R., Doyle W., Young J. D. (2007). Canadian accountants: Examining workplace learning. Journal of Workplace Learning. 2007. №19(2). Р. 61–77.

Maslow A. H. A theory of human motivation. Psychological Review. 1943. №50(4). Р. 370–396.

McGregor D. The human side of enterprise. New York: McGraw-Hill Book Co, 1960. 246 р.

Schön D. Educating the Reflective Practitioner. San Francisco: Jossey-Bass, 1987. 345 р.

Senge M. P. The Fifth Discipline: The Art & Practice of The Learning Organization. New York: Doubleday/Currency, 1990. 424 р.

Watkins K., Marsick V. Building the learning organization: a new role for human resource developers. Studies in Continuing Education. 1992. № 14(2). Р. 115–129.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-14