ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ НЕФОРМАЛЬНОЇ ОСВІТИ ЯК ФАКТОРА УСПІШНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ САМОРЕАЛІЗАЦІЇ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2413-2039.12/44.2Ключові слова:
неформальна освіта, професійна самореалізація, здобувачі вищої освіти, заклади вищої освіти, майбутній вчительАнотація
У статті подано трактування поняття «неформальна освіта», описана його харак- теристика, представлений аналіз основних соціальних практик організації неформальної освіти. Під неформальною освітою розглядаємо форму пізнавального процесу, що відбувається в освітніх установах або громадських організаціях, клубах, гуртках, а також під час індивідуальних занять із репетитором або тренером, як правило, не супроводжується видачею документа; це спон- танна індивідуальна пізнавальна діяльність, що супроводжує повсякденне життя індивіда і має цілеспрямований характер. Реальне співвідношення формальної та неформальної освіти в сучас- ному інституційному суспільстві становить одну з ключових теоретичних і практичних проблем. Також неформальна освіта характеризується як свідомий, певною мірою самоорганізований і регламентований процес отримання знань, що орієнтується на конкретні освітні цілі і запити. Процес отримання неформальної освіти може відбуватися також стихійно, шляхом індивідуаль- ного засвоєння інформації, і не обов’язково супроводжуватися видачею документа про освіту. Реалізація можливостей неформальної освіти вимагає нової стратегії освіти, що засновані на нововведеннях, методах, формах навчання, його організаційній структурі. У мережі Інтернет міститься велика кількість сайтів, освітніх платформ і порталів освітнього харак- теру, що містять презентації та конспекти навчальних і позаурочних занять, дидактичні матеріали, статті з питань навчання і виховання. Так, функціонують безплатні електронні платформи, що надають безплатні курси за різною тематикою (Студія онлайн-освіти Educational Era; Освітня платформа Prometheus; Освітня платформа Вум online), що сприяють процесу самоосвіти майбутніх вчителів. Перевагами системи неформальної освіти є її мобільність, гнучкість у контексті того, що відбуваються глобальні зміни в освіті. Тому неформальна освіта є значущою складовою частиною функціонування студентської спільноти, допомагає її учасникам освоювати нові соціальні ролі, сприяє їх розвитку в рамках вибраних напрямів підготовки.
Посилання
Аніщенко О. Неформальна мистецька освіта дорослих у контексті культурно-освітнього простору регіону. Культурно-мистецьке середовище: творчість та технології : матеріали Девʼятої міжнародної наук.-творч. конф., 21 квітня 2016 р., м. Київ / за заг. ред. К.І. Станіславської. Київ : НАКККіМ, 2016. С. 3–5.
Василенко О.В. Неформальна освіта дорослих: нове соціально-освітнє явище. Освіта дорослих: теорія, досвід, перспективи. 2013. Вип. 7. С. 35–44.
Гусейнова Е.І., Лукʼянова Ю.М. Неформальна освіта як важливий елемент безперервної освіти. Педагогічні науки. 2012. URL: http://www.rusnauka.com/11_NPE_2012/Pedagogica/4_106261.doc.htm. (дата звернення: 19.04.2021)
Єрмоленко А.Б. Неформальна складова сучасної вітчизняної освіти дорослих – вимоги часу. Вісник Національного університету оборони України. 2012. Вип. 4. С. 32–37. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnaou_2012_4_8. (дата звернення: 20.04.2021).
Концепція розвитку освіти дорослих в Україні ( друге видання ) / за ред. Л.Б. Лукʼянова. Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України. Київ : ТОВ «ДКС-Центр», 2016. 24 с.
Лукʼянова Л.Б. Неформальна освіта дорослих: проблеми і перспективи. Професійна освіта: педагогіка і психологія: пол.-укр., укр.-пол. щорічник /за ред. Т. Левовицького, І. Вільш, І. Зязюна, Н. Ничкало. Ченстохова; Київ, 2011. Вип. 13. С. 327–333.
Меморандум Європейської комісії 2000. Рекомендація 1437 (2000) «Про неформальну освіту». URL: http://www.coe.kiev.ua/docs/pace/rec1437(2000).htm (дата звернення: 08.04.2021)