ВПЛИВ ВИВЧЕННЯ ІСТОРИЧНОГО МИНУЛОГО НА ФОРМУВАННЯ ПАТРІОТИЧНИХ НАСТРОЇВ МОЛОДІ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2413-2039.12/44.17Ключові слова:
молодь, патріотичні настрої, національно-патріотичне виховання, навчальна програма з історії, Британська історіяАнотація
У статті досліджується взаємозв’язок між знанням історії та формуванням патріотичних настроїв. Вказується, що вивчення історії з переважним акцентом на позитивному минулому прищеплює молоді почуття лояльності до держави, сформоване та позитивне почут- тя особистості та приналежності. Попередньо існуюча в Великобританії навчальна програма з історії базувалася на твердженні, що найкращим способом формування сучасного, всеохоплю- ючого патріотизму є навчання всіх британських громадян пишатися історичними досягненнями країни. Ключовими темами, які пропонувались для вивчення студентам, були розвиток благочинної системи парламентської демократії, підняття Великобританії до статусу великої держави шля- хом промислової революції та приєднань до імперії та тріумф Великобританії у двох найбільших конфліктах ХХ століття. З часом Великобританія стала однією з багатьох країн, які відійшли від традиційної моделі шкільної історії, зосередженої на передачі позитивних оповідань про національне минуле. Це було відображено в першій національній навчальній програмі з історії, яка вимагала балан- су між британською, європейською та світовою історією, а також між політичною, економічною, соціальною та культурною історією. Нова навчальна програма з історії також наголосила на важливості розвитку свідомого сприйняття та розвитку критичної грамотності молоді. Також було реалізовано ідею, що молоді люди повинні дізнатися, що минуле можна трактувати по-різному. Кон- статовано, що глибоке розуміння того, що сталося в нашій історії, допомагає усвідомлено розуміти те, що відбувається сьогодні. Розвиток незалежного критичного мислення стосовно історії серед молоді підтвердили результати опитувань, проведених після введення оновленої навчальної програми. Зауважується щодо цього, що мало хто з студентів пройде через життя, не відчувши в певні момен- ти припливів патріотичних настроїв, або не культивує власного почуття патріотизму під впливом інших людей. Зроблено висновок, що звернення до історичного досвіду та до національної пам’яті є однією з умов успішного національно-патріотичного виховання молоді.
Посилання
Антикризисный потенциал молодёжных политик в России и Европе в эпоху глобальных рисков. Центр молодежных исследований НИУ ВШЭ – СПб, 2021. 19 с.
Буренко В.И. Политическая социализация в трансформирующихся обществах (к вопросу о патриотизме). PolitBook. 2017. № 4. URL: https://cyberleninka.ru/article/n/politicheskaya-sotsializatsiya-vtransformiruyuschihsya-obschestvah-k-voprosu-o-patriotizme (дата звернення: 17.04.2021).
Клюзко К., Колесник Л. Громадянська освіта: мистецтво творити зміни. Київ : Компринт, 2020. 74 с.
Кравченко Т.В. Оцінка патріотичних настроїв населення Великобританії (на основі двох вибіркових опитувань у період 2017–2020 років). Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах: зб. наук. пр. Запоріжжя: КПУ, 2021. Вип. 75. С. 75–82.
Москаленко В.В. Соціалізація особистості: монографія. Київ : Фенікс, 2013. 460 с.
Чистяков В.Б. Историческая сущность социализации студентов. Alma mater: Вестник высшей школы, 2012. № 6. С.19–24.
Haydn T. History in Schools and the Problem of «The Nation». Education Sciences. 2012; 2(4):276–289.
Mouritsen P., Jaeger A. (2018). Designing Civic Education for Diverse Societies: Models, tradeoffs, and outcomes. Brussels: Migration Policy Institute Europe. 33 p.
Quora. Are the British people patriotic? URL: https://www.quora.com/Are-the-British-people-patriotic (дата звернення: 29.03.2021).