ВИЗНАЧНІ ПЕРСОНАЛІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МУЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ XX СТОЛІТТЯ В НАУКОВОМУ ОСМИСЛЕННІ АКАДЕМІКА ІВАНА ГАМКАЛА

Автор(и)

  • Анатолій МАРТИНЮК Державний вищий навчальний заклад «Університет Григорія Сковороди в Переяславі» http://orcid.org/0000-0003-2553-8598

DOI:

https://doi.org/10.24919/2413-2039.13/45.7

Ключові слова:

диригент, визначні персоналії, українська музична культура, наукові праці, академік Іван Гамкало

Анотація

У статті проаналізовано творчу і мистецьку діяльність визначних вітчизняних персоналій української музичної культури в науковому осмисленні академіка Івана Гамкала. Висвітлено роль теоретичних знань і практичних умінь у професійному становленні майбутнього митця. Визначено, що на основі аналізу наукових праць видатного диригента, педагога, науковця, громадського діяча надається можливість опанування знань, навичок і вмінь диригентського мистецтва. Акцентується, що науковий доробок Івана Гамкала окреслює коло питань, пов’язаних із проблемами диригентського виконавства, формує професійні навички майбутніх диригентів, сприяє інтелектуальному розвитку, виховує любов до своєї професії. У своїх наукових працях І. Гамкало застосовує історико-порівняльний метод, що використовувався в багатьох науках і був покладений в основу принципу історизму в сучасному музикознавстві та суміжних галузях науки. Таким чином, висвітлена творча діяльність визначних музичних діячів у наукових працях вплинула на формування світогляду творчої особистості в умовах освітнього простору. У статті узагальнено, що творча і мистецька діяльність відомих вітчизняних персоналій української музичної культури в науковому осмисленні академіка Івана Гамкала відіграє важливу роль у становленні національної музичної культури. Факти наукової діяльності Івана Гамкала дають можливість говорити про вплив його особистості на стан музичної освіти в Україні, що здійснюється як важлива складова частина культурно-історичного процесу. Отже, наукове вивчення праць І. Гамкала створює глибинне перетворення традиційного світогляду, що первинно проявляється як універсалізація інструментарію культуротворчої діяльності, виробленого на її художньо-естетичних теренах.

Посилання

Безгін І. Іван-Ярослав Гамкало (до 70-річчя від дня народження). Актуальні проблеми мистецької практики і мистецтвознавчої науки. Київ, 2009. Вип. 2 (11). С. 104.

Гамкало Іван-Ярослав Дмитрович : біобібліографія / Нац. акад. мистецтв України ; Ін-т енцикл. дослідж. НАНУ. Київ, 2014. 199 с.

Гамкало Іван-Ярослав. Мій музичний Олімп. Київ : Світ Успіху, 2021. 436 с.

Туркевич В. Півстоліття із диригентською паличкою : штрихи до творчого портрету Івана Гамкала. 18 жовтня 2012.

Briggs J. Opera news. New York, USA, 1992. November. № 5.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-12-09